• Polski
 • English
 • +48 17 875 13 00 contact@lab-storm.com

  LIMS branża motoryzacyjna – co warto wiedzieć

  06.03.2023r.

  Oprogramowanie LIMS jest stosowane w laboratoriach, ale sprawdza się także w sektorze produkcyjnym, w tym w przemyśle motoryzacyjnym i samochodowym. Wdrożenie LIMS w branży motoryzacyjnej może znacznie poprawić efektywność firmy oraz jakość jej usług i produktów.  Oto dlaczego warto wybrać system typu LIMS i na co zwrócić uwagę przed jego zakupem.

  Co to jest LIMS?

  LIMS to skrót od Laboratory Information Management System, czyli Laboratoryjny System Informatyczny. Jest to rodzaj programów informatycznych, które służą do kompleksowego zarządzania pracą w laboratorium. Systemy typu LIMS pozwalają na zautomatyzowanie wielu procesów, kluczowych dla działalności laboratorium, ale także dla przedsiębiorstw i firm produkcyjnych. Dzięki nim zarządzanie jest sprawniejsze, szybsze i efektywniejsze.

  LIMS jest wykorzystywany w różnych branżach, w tym w branży motoryzacyjnej, chemicznej, farmaceutycznej, biologicznej i ochronie środowiska.

  LIMS branża motoryzacyjna – zastosowanie.

  System LIMS w branży motoryzacyjnej jest stosowany do zarządzania procesami badawczymi, ale także do analiz produktów motoryzacyjnych, takich jak silniki, skrzynie biegów, opony i inne komponenty samochodowe. Umożliwia automatyzację wielu procesów,  przez co usprawnia i przyspiesza pracę laboratorium. Co przekłada się na uzyskanie dokładniejszych i jednolitych danych, efektywniejszą pracę, czy też większe możliwości w zakresie analizy ryzyka i prognoz biznesowych.

  LIMS może służyć również do zarządzania informacjami dotyczącymi produktu. W systemie możemy przechowywać i przetwarzać dane z procesu produkcyjnego, kontroli jakości, czy też wykryte niezgodności oraz podjęte działania korygujące i zapobiegawcze. W ten sposób w każdej chwili możemy prześledzić  historię danych, co umożliwia nam monitorowanie jakości  produktów, a także szybką reakcję w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów.

  Po integracji z systemem ERP, LIMS w branży motoryzacyjnej można wykorzystać jako narzędzie monitorujące zużycie materiałów i surowców. Dzięki temu producent może zaplanować proces produkcji oraz zakup surowca na podstawie aktualnych potrzeb.

  LIMS branża motoryzacyjna — podstawowa funkcjonalność, którą powinno zawierać oprogramowanie.

  Funkcjonalność LIMS dla branży motoryzacyjnej powinna być dostosowana do specyficznych potrzeb i wymagań tej branży, czyli umożliwić lepsze zarządzanie danymi i procesami laboratoryjnymi, zwiększyć efektywności i produktywność oraz zapewnić zgodność z przepisami i normami.

  LIMS dla branży motoryzacyjnej, powinien zawierać funkcje umożliwiające m.in.:

  • Rejestrowanie i zarządzanie próbek, takich jak materiały i komponenty używane w produkcji samochodów, w celu monitorowania jakości i spełniania określonych wymagań.
  • Przetwarzanie i analizę danych laboratoryjnych, takich jak wyniki testów jakości, w celu identyfikacji potencjalnych problemów i zapewnienia zgodności z normami.
  • Zarządzanie zasobami laboratoryjnymi, takimi jak sprzęt i materiały.
  • Zarządzanie zleceniami i procesami laboratoryjnymi.
  • Tworzenie oraz dostęp do raportów i analiz danych laboratoryjnych.
  • Integracja z innymi systemami. LIMS powinien być zintegrowany z innymi systemami, takimi jak systemy zarządzania jakością i produkcją, w celu uzyskania pełnego i spójnego obrazu danych i informacji.

  LIMS branża motoryzacyjna — jaki system wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

  Wybór odpowiedniego systemu LIMS dla branży motoryzacyjnej może być trudnym zadaniem. Ważne, aby dokładnie przeanalizować potrzeby i wymagania firmy, a także upewnić się, że oprogramowanie posiada odpowiednią funkcjonalność. System powinien być łatwy w użyciu i elastyczny, czyli mieć możliwość rozbudowy, a także dostosowania go do potrzeb firmy. Ponadto warto wybrać system LIMS, który będzie można zintegrować z innymi narzędziami i systemami używanymi przez firmę.

  Kolejną ważną rzeczą jest ochrona danych i poufność. Musimy być pewni, że system odpowiednio chroni dane laboratoryjne i  posiada zabezpieczenia, takie jak szyfrowanie  i uwierzytelnianie użytkowników.

  Nie można również zapominać o wsparciu technicznym, które powinien zapewnić nam dostawca systemu LIMS. Dzięki temu mamy pewność, że w razie awarii nie pozostaniemy sami z problemem i co ważne, zachowamy ciągłość pracy.

  Na co zwrócić uwagę przed zakupem systemu LIMS dla branży motoryzacyjnej:

  • Funkcjonalność. Upewnij się, że system LIMS posiada funkcje, których potrzebujesz do pracy w Twoim laboratorium np. rejestracja i zarządzanie próbkami, przetwarzanie danych laboratoryjnych, raportowanie i analiza danych, zarządzanie personelem, przydzielania zadań itp.
  • Sprawdź, czy jest możliwość zintegrowania systemu LIMS z innymi systemami, które już masz w swojej firmie np. QMS,
  • Łatwość użytkowania. Upewnij się, że system LIMS jest łatwy w obsłudze i posiada intuicyjny interfejs.
  • Wsparcie techniczne i obsługa. Upewnij się, że dostawca systemu LIMS oferuje wsparcie techniczne i obsługę, wdrożenie systemu, szkolenia i konsultacje, aktualizacje systemu itd.
  • Referencje i opinie. Sprawdź referencje i opinie klientów, którzy już korzystają z systemu LIMS.

  LIMS branża motoryzacyjna — jakie korzyści ?

  Wdrożenie systemu LIMS w firmie motoryzacyjnej  może przynieść wiele korzyści, które pozytywnie wpłyną na jej funkcjonowanie i rozwój. Przede wszystkim, LIMS pozwala na sprawniejsze zarządzanie danymi i procesami laboratoryjnymi, co przekłada się  efektywność i produktywność.

  LIMS ułatwia i przyspiesza generowanie raportów i statystyk oraz  analizę danych. Dzięki temu, że wszystkie dane są zgromadzone w jednym miejscu i są łatwo dostępne, pracownicy laboratoryjni mogą szybciej i łatwiej uzyskać potrzebne informacje.

  Kolejną korzyścią wynikającą z wdrożenia LIMS jest zapewnienie zgodności z przepisami i normami.  System ten pozwala na automatyzację i standaryzację procesów wg obowiązujących norm i regulacji.

  Wdrożenie LIMS umożliwia także sprawniejszą i bardziej skuteczną kontrolę jakości.  Umieszczenie wszystkich danych w jednym miejscu  pozwala na śledzenie i analizowanie wyników badań i testów, ale także historii zdarzeń czy też poprzednich raportów. Dzięki temu możemy szybciej wykrywać i naprawiać problemy, a także ulepszać procesy.

  Ponadto LIMS pozwala na lepsze zarządzanie zasobami, takimi jak sprzęt laboratoryjny, materiały i surowce. Możliwość śledzenia i kontrolowania stanów magazynowych przekłada się na efektywniejsze planowanie i zarządzanie zasobami.

  Korzyści, jakie daje wdrożenie oprogramowania LIMS dla branży motoryzacyjnej:

  • Wszystkie dane łatwo dostępne w jednym miejscu.
  • Automatyzacja i usprawnienie procesów laboratoryjnych tj. zarządzanie zadaniami, zarządzanie próbkami, testami i wynikami.
  • Zwiększenie jakości komunikacji i współpracy.
  • Lepszy przepływ informacji.
  • Zapewnienie zgodności z przepisami i normami branżowymi
  • Oszczędność czasu i kosztów.
  • Podejmowanie lepszych decyzji biznesowych.
  • Zwiększenie niezawodności i jakości produktów.

  Więcej o korzyściach i możliwościach LIMS przeczytasz w:

  Oprogramowanie do obsługi laboratorium – o czym warto pamiętać wybierając LIMS?

  LIMS oprogramowanie

  KONTAKT

  Skontaktuj się

  Masz jakieś pytania? Zainteresowała Cię oferta naszego systemu?
  Skontaktuj się z nami telefonicznie lub za pomocą formularza kontaktowego!

  Company

   *pola wymagane

   Please prove you are human by selecting the truck.